Z kulturą za pzn brat

Wraz z końcem 2023 r. zakończyliśmy realizację zadania pod nazwą „Z kulturą za pan brat”, współfinansowanego ze środków Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

W ramach realizacji zadania zorganizowaliśmy dla odbiorców:

  • 18 godzin zajęć plastycznych;
  • 5 spotkań w Dyskusyjnym Klubie Książki Mówionej;
  • 40 osób było uczestnikami „Dnia Białej Laski”;
  • 2 wyjazdy na koncerty do Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach;
  • 2 wyjazdy na koncerty do Filharmonii Śląskiej w Katowicach;
  • 2 wyjazdy na spektakl do Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach;
  • 1 wyjście na spektakl do Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej
  • 1 wyjście do Muzeum Miejskiego „Sztygarka”;
  • 1 wyjście do kopalni ćwiczebnej przy Muzeum Miejskim „Sztygarka”.

Na potrzeby realizacji zadania Polski Związek Niewidomych wyszukał instruktora i ustalił godziny zajęć z plastyki.  Wyszukaliśmy osobę z wykształceniem i doświadczeniem zawodowym  uprawniającym do pełnienia funkcji moderatora oraz ustaliliśmy terminy spotkań w Dyskusyjnym Klubie Książki Mówionej. W odpowiednich terminach dokonywaliśmy zakupów biletów na zaplanowane koncerty i spektakle teatralne. Umówiliśmy również termin zwiedzania Muzeum Miejskiego "Sztygarka" i Kopalni ćwiczebnej przy tym muzeum. W październiku umówiliśmy menu na „Dzień Białej Laski” oraz wybraliśmy zespół muzyczno-wokalny do oprawy obchodów „Dnia Białej Laski”. Działania przygotowawcze były dostosowane do realizacji poszczególnych punktów harmonogramu realizacji oferty.

Mając na uwadze zapewnienie jak najszerszej i najbardziej różnorodnej oferty działań skierowanych do członków Polskiego Związku Niewidomych Okręg Śląski Koło w Dąbrowie Górniczej członkowie naszej organizacji byli stale i na bieżąco informowani o tych działaniach. Przeprowadziliśmy rekrutację do udziału w zadaniu poprzez informację osobistą, telefoniczną, internetową i in. w zależności od potrzeb. Posiadając ewidencję członków naszej organizacji byliśmy z nimi w kontakcie telefonicznym i osobistym. Polski Związek Niewidomych dołożył również wszelkich starań, aby informacje związane z realizacją projektu dotarły do szerokiego grona odbiorców za pomocą strony internetowej naszego Koła PZN http://www.dabrowagornicza.pzn.org.pl/, informowania osobistego przez znajomych tzw. poczta szeptana, która wg wielu jest najlepszą rekomendacją. Zadanie zrealizowaliśmy z udziałem członków Polskiego  Związku Niewidomych Okręg Śląski Koło w Dąbrowie Górniczej. Po zakończeniu zadania oceniliśmy w jakim stopniu zakładane cele i rezultaty zostały osiągnięte. Przeanalizowaliśmy całe zadanie, aby w przyszłości wykorzystać zdobyte doświadczenia.

Polski Związek Niewidomych realizował zadania w których wielu z uczestniczących    w nich mogło znaleźć zajęcia, które go szczególnie interesowały oraz rozwijały jego zdolności zarówno manualne jak i intelektualne i artystyczne. Udział w zadaniach pomógł osobom na uwierzenie we własne siły i możliwości, a osobom z  poza naszej organizacji pozwolił poznać nasze środowisko, co wpływa na kształtowanie właściwych postaw wobec niepełnosprawności. Były to również działania mające na celu zarówno pozyskanie przez członków naszej organizacji różnorakich informacji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie oraz przeciwdziałaniu wykluczeniu i osamotnieniu jak również wymianie doświadczeń oraz znalezieniu bratniej duszy i odnowieniu dawnych przyjaźni i znajomości. 

Wszystkie działania  zostały dobrze ocenione przez uczestników.