Poznaliśmy Lublin i okolice

Turystyka jest jedną z ważniejszych form rehabilitacji osób niepełnosprawnych z tytułu wzroku. Osoby takie podczas udziału w zadaniu turystycznym przekonały się, że piękno otaczającego świata można poznawać za pomocą innych niż wzrok zmysłów i utrata prawidłowego widzenia nie pozbawia człowieka możliwości uprawiania tej formy spędzania czasu i rozwijania pasji turystycznych. Z tego powodu Polski Związek Niewidomych Koło w Dąbrowie Górniczej zorganizował wyjazd do Lublina i in. w woj. Lubelskim. Zabytki Lublina

takie jak m.in.: Stare Miasto w Lublinie, Rynek i Trybunał Koronny, Ulica Ku Farze i Plac Rybny, Brama Grodzka, Baszta Gotycka, Zamek Lubelski pozwoliły nam połączyć turystykę z doznaniami estetycznymi. Również zwiedzenie Kazimierza Dolnego, Nałęczowa oraz Zamościa pozostawiło niezatarte ślady w naszej pamięci.

Wyjechaliśmy z Dąbrowy Górniczej z pod Pałacu Kultury Zagłębia.

Noclegi zapewniliśmy w ośrodku w jednym miejscu w Lublinie w akademiku „Eskulap”, aby było to mniej męczące dla uczestników. Uczestnicy wyjazdu otrzymali wyżywienie , tj.: śniadania i obiadokolacje w stołówce „Trójka”, znajdującej się po drugiej stronie wąskiej uliczki od miejsca noclegu.

Zapewniliśmy autokar z kierowcą doświadczonym w przewozie osób niepełnosprawnych w tym szczególnie niepełnosprawnych z tytułu wzroku, ubezpieczyliśmy uczestników zadania oraz umówiliśmy przewodników turystycznych w Kazimierzu Dolnym, Lublinie i Zamościu. Zarezerwowaliśmy terminy zwiedzania poszczególnych obiektów. Dużo spacerowaliśmy, ale także w wiele miejsc podjeżdżaliśmy  autokarem, który cały czas był do naszej dyspozycji.

Cały wyjazd wpłynął pozytywnie na uczestników i pozostawił w nas niezatarte wrażenia.

Zadanie zostało dofinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.